top of page

O nás

Zajišťujeme květiny na svatby, pohřby, eventy a oslavy, vážeme kytice, tvoříme sezónní věnce

a dekorace. Věnujeme se osvětě v oblasti udržitelné floristiky v rámci našich workshopů.

Kdo jsme?

Jsme Anna Plischke & Monika Pospíšilová. Aranžování lokálních rostlin je pro nás oslavou přírody. Naplňuje nás úžasem nad její krásou, přirozeností, nespoutaností, zranitelností. Při každé realizaci je pro nás kromě estetiky, jedinečnosti a osobního přístupu zásadní také ochrana životního prostředí

a udržitelnost přírodních zdrojů.

Jak to funguje?

Náš ateliér na Praze 4 je v obytném domě a není veřejně přístupný. Objednávky lze po domluvě osobně vyzvednout (Budějovická: Pacovská 965/19, Letná: Veletržní 39) nebo nechat doručit.

Zakázky přijímáme přes formulář na webu, emailem, zprávou na FB, Instagramu nebo telefonicky. Ideální je, pokud se ozvete alespoň dva dny předem, ale zkuste to kdykoli. Pokusíme se přání splnit

i ten samý den. Pokud je to třeba, rády se s vámi v případě větších zakázek sejdeme osobně.

Co děláme pro ochranu životního prostředí? 

  • Pracujeme výhradně s květinami, které vyrostly v České republice. Verbaskum od svého založení kategoricky odmítá běžně rozšířenou neekologickou a eticky spornou produkci dovážených květin a hledá vlastní cesty. Ve své tvorbě doplňujeme květiny od českých ekologických farmářů materiálem z vlastních a spřízněných zahrad, šetrně nasbíraným v divočině i získaným ve spolupráci se samosprávou z údržby veřejné zeleně.

  • V naší tvorbě nikdy nenajdete tzv. aranžovací zelenou hmotu (florex). Místo této oblíbené floristické pomůcky, která se rozpadá na mikroplasty, rozvíjíme alternativní ekologické floristické postupy. Rádi o nich mluvíme na našich sociálních sítích.

  • Minimalizujeme vznik odpadu a využívání plastu. Dáváme přednost materiálům, které jsou kompostovatelné. Pomůcky a nádoby využíváme opakovaně. Kde je to možné, využíváme recyklaci a upcyklaci. Zakázky balíme do recyklovaného obalového materiálu.

Proč odmítáme dovážené řezané květiny

Jakou daň platíme za to, že si můžeme v každém ročním období koupit pugét čerstvých květin?

 

Mají za sebou enormní uhlíkovou stopu. Drtivá většina květin se pěstuje v Africe a Jižní Americe. Letecky pak cestuje na holandskou květinovou burzu. Následuje jejich kamionová distribuce

po Evropě. Při přepravě je navíc nutné po celou dobu udržovat  za pomoci chlazení nízkou teplotu. Například únorové tulipány se zase musí pěstovat ve vytápěných sklenících.

 

Při konvenčním pěstování květin se spotřebuje obrovské množství toxických chemických látek.

V zemích třetího světa se využívají chemikálie (herbicidy, pesticidy, látky podporující růst), které jsou v Evropě zakázané. Květiny samotné tyto toxické látky mohou obsahovat, neexistuje systém kontrol při jejich dovozu. Především ale dochází k devastaci půdy a zdrojů pitné vody v oblastech pěstování. To má samozřejmě fatální negativní vliv na místní ekosystémy a komunity lidí, kteří zde žijí.

 

Zaměstnanci květinových farem v zemích třetího světa mají špatné pracovní podmínky. Nedostávají odpovídající vybavení pro práci v toxickém prostředí. A obvykle ani nemají patřičné informace ohledně dodržování bezpečnosti práce. Prokazatelně se u nich vyskytuje zvýšené riziko nemocí nervového systému a neplodnosti. Ani platové podmínky nejsou adekvátní.

 

Proč odmítáme zelenou aranžovací hmotu

Aranžovací hmota se vyrábí z ropy a jde o plast na jedno použití. Při práci se drolí na drobné částečky, které se uvolňují do vody. Rozpadá se na mikroplasty, které vodní ekosystémy zamořují

a škodí nejen živočichům, kteří je obývají. Je dnes již jasné, že se tyto mikroskopické částice dále šíří vodou i vzduchem a vyskytují se prakticky všude, včetně lidského organismu.

 

Taková pomůcka podle nás ve floristice nemá co dělat. Zvlášť když dnes vedle tradičních postupů (králičí pletivo, mech, kenzany) existují i její ekologičtější náhražky.

bottom of page